قال امیرالمۆمنین على علیه السلام:

أفضَلُ الشَّفاعاتِ أن یَشفَعَ بینَ اثنَینِ فی نِکاحٍ حتّى یَجمَعَ بَینَهُما.

بهترین وساطتها این است که میان دو نفر در امر ازدواج وساطت شود، تا سر و سامان بگیرند.

وسائل الشیعه، ج 20، ص 45
 

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان با پیشینه 12 سال فعالیت در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات و راه اندازی جامع ترین سایت فرهنگی - دینی در ایران ؛ بزرگترین مجموعه سازمان تبلیغات اسلامی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  می‌باشد.  سایت تبیان دارای جامعه کاربری وسیع و گسترده ای است که جوانان مجرد در سن ازدواج بخش عظیمی از این جامعه را تشکیل می دهند .

مسئله مهم و خطیر ازدواج جوانان و استفاده از بستر مناسبی که فناوری اطلاعات می تواند در اختیار این امر قرار دهد ؛ موجب گردید که تبیان از همان بدو تشکیل با رویکردی نوین و نگاهی تازه به این امر وارد شود .

نگاهی که در برگیرنده اصول زیر باشد :

١ - محوریت خانواده ها

٢ - حفظ حرمت اشخاص و جوانان

٣ - امنیت اطلاعات و بالا بودن ضریب اعتماد و اطمینان

٤ - غیر انتفاعی و رایگان بودن

در طرح همسان گزینی ؛ تبیان بار دیگر گامی نوین در زمینه ازدواج آسان برای جوانان برداشته است و موجبات ورود واسطه های خیر در امر ازدواج را به عرصه فناوری اطلاعات فراهم کرده است.

یکى از سنّتهاى نیکوى بشرى  «ازدواج» است. شاید هیچ پدیده‏اى به اندازه این سنّت حیات بخش، مورد توجه بشر نبوده است، زیرا هم محتوایش بطور کامل با فطرت انسان هماهنگ است و هم موجب رشد و تربیت صحیح قواى طبیعى انسان

 و ارضاى غرایز و تأمین نیازهاى اصیل او میشود.

 این شبکه برآن است تا خلاء وجود مجموعه‌ای پویا و هدفمند را در عرصه ازدواج با تکیه بر مبانی عمیق اسلامی و فرهنگ غنی ایرانی پرنموده و مسیر یک ازدواج موفق را تسهیل نماید و جوانان و خانواده‌ها را در تشکیل و تحکیم خانواده‌هایی گرم، خوشبخت، موفق، صمیمی و استوار کمک نماید.

مراحل اجرایی طرح همسان گزینی تبیان

1 - گام اول ورود واسطه ها به این عرصه:

موسسه تبیان در گام اول نرم افزاری تحت عنوان "همسان گزینی" در اختیار واسطه های ازدواج قرار  می‌دهد؛ تا اطلاعات مراجعین خود را در این نرم افزار ثبت و نگهداری کنند که باعث دسترسی آسان، هدفمند و سریع به اطلاعات متقاضیان ازدواج مورد نظرشان می‌شود. این اطلاعات فقط نزد واسطه ها در کمال امنیت در رایانه آنها ثبت می شود .

نمایی از نرم افزار همسان گزینی برای سهولت کار واسطه ها

 

گام دوم – شبکه شدن واسطین ازدواج در سامانه همسان گزینی:

در گام بعدی سامانه تحت وب همسان گزینی با امکان شبکه شدن واسطه ها با یکدیگر و  اتصال بانکها به یکدیگر راه اندازی گردیده است . در این مرحله واسطه ها می توانند با رعایت محرمانگی اطلاعات و اخذ اجازه از دیگر واسطه ها به اطلاعات بانک های یکدیگر دسترسی داشته باشند و فعالیت خود را گسترده تر نمایند . این امر موجب افزایش شانس ازدواج جوانان خواهد شد .

گام سوم  - گسترش طرح در کل کشور و در سطح ملی :

در این مرحله به حول و قوه الهی و بهره گیری از کلیه امکاناتی که نهادها و ارگانهای ذیربط در اختیار این طرح قرار می دهند ؛ شبکه واسطین در کل کشور گسترش یافته و همسان گزینی در تمامی شهرها اجرا خواهد گردید .

مزایای راه اندازی سامانه همسان گزینی:

1 – ایجاد بانک اختصاصی برای هریک از معرفین به طور جداگانه با حفظ حریم خصوصی و امنیت اطلاعات

2 – افزایش شانس انتخاب شدن یا انتخاب کردن آگاهانه برای دختران و پسران

3– امکان دسترسی به اطلاعات سایر واسطین خیر در صورت رضایت و تمایل آنان  

4– سهولت در به روزرسانی و بایگانی کردن اطلاعات و امکان مراجعه دائمی به اطلاعات

5– افزایش سرعت و دقت در یافتن موارد مناسب با استفاده از امکانات نرم افزاری و جستجوی پیشرفته آن به گونه ای که در کمتر از چند ثانیه موارد مناسب را در بانک اطلاعاتی بدون صرف وقت زیاد ؛ می توان یافت

6– صرفه جویی در وقت معرفین و بالا رفتن کارآیی ایشان به گونه ای که با صرف همان وقت قبلی می توانند افراد بیشتری را به یکدیگر معرفی نمایند.

7 – استفاده از خدمات و  امکانات مشاوره ای ؛ آموزشی و اطلاع رسانی سامانه

بخشهای گوناگون سامانه همسان گزینی :

1 -  شبکه اجتماعی اختصاصی واسطین خیر

2 -  مرکز مشاوره ( هسته مرکزی مشاوره و گروه مشاورین خبره)

3 -  سیستم مدیریت آموزشی (LMS)  ویژه واسطین خیر

4 -  نرم افزار همسان گزینی ( با امکان دریافت اطلاعات از طرف متقاضیان ازدواج به شکل الکترونیکی)

5 -  اطلاع رسانی و اخبار

بخش همسان گزینی موسسه تبیان